Hur länge fortsätter Trumprallyt?
Sedan Donald Trump vann presidentvalet 9 november (svensk tid) har vi fått se en ordentlig skjuts uppåt på den amerikanska börsen. För er som kommer ihåg upptakten så räknade marknaden med att Hillary Clinton skulle vinna, det var samma sak vid midsommar då en förväntad Bremain blev en Brexit.
Marknaden togs på sängen och som bekant hatar den osäkerhet. Det skulle bli en slakt på marknaden och vargaropen skallade, “.. vi ska ned 5- eller kanske 10% idag”.
Terminerna i USA (ett utförligt inlägg om vad det är kommer framgent) noterade en omsättning som var 17 gånger högre än normalt och stängde automatiskt då nedgången var kraftig. Även den asiatiska marknaden noterade breda nedgångar men det dröjde inte många minuter in i segertalet innan marknaden helt bytte fot. Var han inte så galen som marknaden hade trott? Förvisso har han åsikter jag starkt tar avstånd ifrån men nu pratar vi i en strikt finansiell kontext.
Det intressanta som marknaden har tagit fasta på är att han är pro business. Löften om lägre skatt har redan påverkat det små-/och medelstora bolagsindexet Russel 2000 (relativt stora bolag i svenska mått mätt) som rusat. Nu är det dock upp till bevis, rekordnoteringar och nya All Time Highs (ATH) i USA har vi sett flertalet gånger sedan november, nu börjar det bli leveransfas men så länge datan, alltså fundamentan i bolagen och ledande indikatorer förbättras så är nog uppgången underbyggd på goda grunder enligt Jim Cramer på Mad Money, se klippet nedan.
Cramer – The Trump Rally is no ‘sugar high;’ it will continue as long as business conditions keep improving: https://t.co/T2H4DxKQKM pic.twitter.com/2Ayo6mrfEq
— TheStreet (@TheStreet) 14 januari 2017
No comments yet.